Która metoda leczenie palucha koślawego może mi pomóc?

Dowiedz się, czym jest paluch koślawy (haluks), jak radzić sobie z nim w domowych warunkach oraz jakie są możliwości leczenia operacyjnego. Małoinwazyjne korekcje haluksów to szybki sposób (nawet do 8 tygodni szybciej) i pomoc w powrocie do Twojej codziennej aktywności1,6,9.

arthrex-logo-white-on-transparent

Firma Arthrex dostarcza rozwiązania ortopedyczne na globalnym rynku od 40 lat.

Czym są haluksy?

Dowiedz się więcej

Haluks to wadliwe ustawienie dużego palca u stopy, w stosunku do pozostałych palców. Przy haluksach charakterystyczne są zmiany ustawienia pierwszej kości śródstopia i paliczków, czyli widoczne wybrzuszenia w przyśrodkowej części stopy. Problemy z haluksami często wiążą się również z bólem i dyskomfortem, co może wpływać na codzienny komfort. Na schorzenie cierpią najczęściej kobiety w średnim wieku.

Powodów powstawania haluksów jest dużo. Jednak najczęściej zniekształcenia powstają ze względu na czynniki genetyczne, choroby reumatyczne, przez nieprawidłowe ułożenie stóp (np. płaskostopie), a także przez nieodpowiedni dobór obuwia. 

Objawy

Po czym poznać, że doskierają Ci haluksy

Metody zapobiegania haluksom

We wczesnych stadiach rozwoju haluksów, należy pamiętać o leczeniu zachowawczym. Domowe sposoby mogą pomóc Ci w łagodzeniu objawów, a także mogą spowolnić postęp deformacji. W przypadku bardziej rozwiniętych deformacji poniższe sposoby mogą być nieskuteczne.

Zmień buty na odpowiednio szerokie, wygodne i płaskie.​

Chodź na boso.

Noś wkładki ortopedyczne.

Korzystaj z fizjoterapii.

Wykonuj ćwiczenia wzmacniające palce.

Wykonuj masaż stóp.

Pamiętaj, że te sposoby mogą jedynie załagodzić objawy oraz spowolnić postęp deformacji. Zauważone zmiany mogą być już nieodwracalne przy użyciu domowych sposób.

Kiedy rozważyć leczenie haluksów?

Dowiedz się więcej

W zależności od stopnia nasilenia, lekarze wyróżniają trzy etapy zaawansowania haluksów. Niektóre z nich mogą początkowo rozwijać się bezobjawowo. Jednak zwlekanie z podjęciem leczenia może negatywnie wpłynąć na stan schorzenia. W przypadku nasilającego się bólu należy skontaktować się ze specjalistą i omówić plan leczenia.

Jeśli nieprawidłowe ustawienie stopy prowadzi do utrzymującego się bólu i dolegliwości utrudniających codzienne funkcjonowanie, należy rozważyć operację. Operacja to jedyna metoda, którą można całkowicie przywrócić prawidłowe ustawienie palców. Na rynku istnieje wiele metod chirurgicznych. Technikę wykonania operacji należy skonsultować z lekarzem specjalistą, który ustali indywidualny i optymalny sposób leczenia pacjenta3.

Zobacz efekty leczenia operacyjnego.

Etapy rozwoju haluksów

Lekarze wyróżniają trzy następujące etapy zaawansowania schorzenia:

Umiarkowany

Średni

Zaawansowany

Operacyjne leczenie haluksów

Nieestetyczne zniekształcenia stopy i towarzyszące im dolegliwości bólowe? Operacja haluksów to szybki sposób i pomoc w powrocie do Twojej codziennej aktywności.

Efekty nieinwazyjnego zabiegu operacyjnego

Zobacz efekty, jakie przynoszą zabiegi chirurgiczne na haluksy. Pamiętaj, że efekt widoczny na zdjęciu jest specyficzny dla danego pacjenta. Istnieje szereg indywidualnych uwarunkowań, które będą decydowały o rezultacie końcowym – w Twoim przypadku efekt może się różnić od pokazanego na zdjęciu.

Nieinwazyjne metody leczenia wykonywane poza stawem, w porównaniu z klasycznymi metodami operacyjnymi. nie pozostawiają blizny, co wpływa na większą mobilność1,6,9.

Operacja haluksów – metody

Dowiedz się więcej

Na całym świecie istnieje wiele technik operacji halusków. Najpopularniejsze techniki operacyjne to osteotomia Chevron, osteotomia Scarf i osteotomia Akin. Operacje mogą być przeprowadzane w trybie ambulatoryjnym lub szpitalnym z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Ich czas trwania zależy od przypadku i wybranej metody, jednak zazwyczaj trwa od 30 do 120 minut.

W trakcie operacji duży palec u nogi jest przestawiany, a kości mocowane małymi śrubami lub płytkami, aby mogły zrosnąć się w prawidłowej pozycji. 

Jesteś lekarzem?

Jeśli jesteś lekarzem lub prowadzisz centrum ortopedyczne, sprawdź rozwiązania dla profesjonalistów od Arthrex.  Dowiedz się, jak możemy współpracować, by oferować pacjentom najlepsze dostępne metody leczenia. 

Treści dla profesjonalistów medycznych

Po rozwinięciu z menu głównego zakładki „dla profesjonalisty” znajdziesz treści (w tym reklamy wyrobów medycznych) dedykowane wyłącznie osobom wykonującym zawód medyczny lub prowadzącym obrót wyrobami medycznymi. Jeśli należysz do tej grupy osób, wybierz „potwierdź” i przejdź do tych treści.

Scroll to Top